شیمی و تکنولوژی چرم

پوست مهمترین ماده­ی اولیه در صنایع چرم سازی می­باشد. نقش پوست در جانداران حفظ و ثابت نگه داشتن حرارت بدن، حفظ اندام درونی بمانند یک سد قوی از صدمات باکتریایی، دفع مواد زائد از بدن، ذخیره سازی آب، چربی و الکترولیت­ها، حس محیط اطراف، ساخت قسمت­هایی از بدن مانند مو و ناخن، ساخت ویتامین از طریق جذب نور و استحکام و در عین حال انعطاف پذیری جهت فراهم آوری امکان تغییر حالات فیزیکی مختلف می­باشد. چرم جنسی است که از دبّاغی پوست خام جانوران، به‌ ویژه گاو به‌ دست می ‌آید. فرایند دبّاغی، پوست فسادپذیر را به یک ماده ی طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف ‌پذیر جهت کاربردهای گوناگون تبدیل می‌ کند. چرم و ترکیبش با چوب، پایه های تکنولوژی باستان را شکل می‌ داد. صنعت چرم و صنعت خز با هم متفاوت ‌اند. پوست‌ ها و پوست‌ های خام در ساخت چسب و ژلاتین هم کاربرد دارند. از ترکیب پوست جانوران با مواد مختلف مانند زاج سفید، پوست درخت صنوبر، کاج، بلوط، فندق، کائوچو، سماق و مواد شیمیایی دیگر، جنس انعطاف پذیری به نام چرم به دست می آید. سرفصل های این دوره عبارتند از :

مفاهیم شیمی در چرم سازی

پوست و نگهداری آن فرآیند تر دباغی فرآیندهای بعد از دباغی پرداخت چرم بررسی محیطی صنعت چرم سازی   * علاقه مندان به دوره آموزشی شیمی و تکنولوژی چرم می توانید منابع را به صورت فصل بندی از وب سایت 2ac.ir خریداری و دانلود نمایید و یا دوره کامل همراه با ارزیابی و گواهینامه معتبر از وب سایت 9ac.ir ثبت نام نمایید تا بسته آموزشی برای شما ارسال گردد. * توجه نمایید از زمان تهیه اشتراک ۶۰ روز مهلت دارید تا آزمون را  به پایان برسانید.

مواد امتحانی

شیمی و تکنولوژی چرم

پوست مهمترین ماده­ی اولیه در صنایع چرم سازی می­باشد. نقش پوست در جانداران حفظ و ثابت نگه داشتن حرارت بدن، حفظ اندام درونی بمانند یک سد قوی از صدمات باکتریایی، دفع مواد زائد از بدن، ذخیره سازی آب، چربی و الکترولیت­ها، حس محیط اطراف، ساخت قسمت­هایی از بدن مانند مو و ناخن، ساخت ویتامین از طریق جذب نور و استحکام و در عین حال انعطاف پذیری جهت فراهم آوری امکان تغییر حالات فیزیکی مختلف می­باشد.

خرید اشتراک این آزمون